professional CPAP solution provider

 

Gdy pacjenci po raz pierwszy dowiadują się o konieczności stosowania aparatu CPAP podczas snu, często odczuwają niepokój związany z ograniczeniami jego komfortu. W przypadku rozpoznania choroby przez lekarza i decyzji zakupu – warto poświęcić czas na prawidłowe skonfigurowaniu aparatu (ulga wydechowa) oraz dopasowanie odpowiedniej maski, aby zniwelować wszelkie niedogodności. Podczas odpowiednio prowadzonej terapii, każdy użytkownik powinien odczuć korzyści terapii na co dzień i przede wszystkim lepiej spać.

 

• Skup się na pozytywach. Korzystanie z aparatów CPAP w celu leczenia bezdechu sennego poprawi przede wszystkim jakość snu, a także jakość Twojego życia. Początkowo pacjentom trudno jest się przyzwyczaić do terapii, ale z upływem czasu większość docenia zalety jej stosowania. Nie poddawaj się!

 

• Należy wybrać najlepsze urządzenie CPAP dopasowane do indywidualnych wymagań. Porozmawiaj z lekarzem o najlepszej opcji wyboru sprzętu. Istnieje dość duży wybór aparatów CPAP na rynku, te nowsze są wielkości pudełka do butów i znacznie cichsze niż aparaty produkowane kilka lat temu. Większość modeli wyposażanych jest w nawilżacze powietrza z regulacja temperatury, co może mieć duży wpływ na komfort terapii. 


• Wybierz właściwą maskę CPAP, w której czujesz się najwygodniej. Na rynku jest dostępnych wiele masek do urządzeń CPAP. Niektóre dopasowane są do nosa, inne dopasowane do nosa i ust. Jeśli maska jest niewygodna, możemy odczuwać dyskomfort podczas zasypiania. Większość ludzi, którzy korzystają z CPAP spotyka się z problemem dopasowania odpowiedniej maski. Warto poświęcić trochę czasu na dopasowanie maski, aby wybrać taką, w której czujemy się najwygodniej.


• Monitorowanie objawów i skutków ubocznych oraz konsultacje z lekarzem. Podczas korzystania z CPAP może wystąpić zbytnie wysuszenie i w konsekwencji przekrwienie błony śluzowej nosa, suchość w ustach, lub podrażnienie skóry. Rozwiązaniem może okazać się zastosowania nawilżacza z podgrzewaniem. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jak radzić sobie z tymi objawami oraz o możliwościach prawidłowego ustawienia urządzenia. Okres używania aparatu CPAP należy ustalić z lekarzem. Bezdech senny jest chorobą trwającą wiele lat, stąd zazwyczaj leczenie jest długotrwałe. Bardzo ważna jest systematyczna kontrola nasilenia bezdechu sennego dokonywana podczas regularnych wizyt u lekarza.


• Aparaty CPAP oraz DPAP firmy SysMed są niewielkich gabarytów. W przypadku konieczności zabierz sprzęt ze sobą. W przypadku, kiedy dużo czasu spędzamy poza domem konieczne będzie zabranie urządzenia ze sobą. W zestawie z urządzeniem znajduje się ramienna torba ułatwiająca przenoszenie sprzętu. Aparaty CPAP z naszej oferty są wystarczająco lekkie i małe, aby zmieścić je do bagażu podczas lotu. Aparaty są również uprawnione do przejść przez kontrolę bezpieczeństwa i zazwyczaj można umieścić w bagażu podręcznym na pokładzie samolotu. (Należy potwierdzić tą informacje w biurze linii lotniczych).  Krótkotrwały brak używania aparatu zwykle nie prowadzi do powstania niekorzystnych następstw. Jednakże – zachęcamy do regularnego stosowania aparatu, co pozwoli na skuteczne kontrolowanie choroby.


• Zaopatrz się w odpowiednią, ergonomiczną poduszkę do spania. Poduszka ma istotny wpływ na to jak ułoży się maska od aparatu CPAP. Odpowiednio wyprofilowana zapobiegnie obsuwaniu maski.


• Nie poddawaj się! Korzystanie z aparatów CPAP jest formą terapii mającej na celu zapobieganie bezdechu sennego. Po pewnym czasie można się przyzwyczaić. Uzyskanie dobrej jakości snu sprawi, że poczujesz się lepiej i zdrowiej w dłuższej perspektywie.

 

Różnice między aparatami typu CPAP oraz BiPAP.  

 

C ontinuous P ositive A irway P ressure – czyli tzw. CPAP-y wytwarzają określony poziom ciśnienia. Aparat uwalnia podmuch sprężonego powietrza przez przewód, który jest podłączony do maski. Ciągłe ciśnienie powietrza utrzymuje otwarte górne drogi oddechowe i tym samym zapobiega występowaniu obturacyjnego bezdechu sennego. To pomaga w zwiększaniu przepływu tlenu, utrzymując drożność dróg oddechowych. Aparaty CPAP również okazały się przydatne dla osób cierpiących na inne choroby układu oddechowego. Bi level P ositive A irway P ressure (BiPAP) jest opatentowanym, nieinwazyjnym urządzeniem wentylacyjnym. Jak sama nazwa wskazuje, zapewnia dwa poziomy ciśnienia:

  • Dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych - wdechowe (ang. inhale -IPAP),
  • Niskie ciśnienie w drogach oddechowych - wydechowe (ang. exhale -EPAP).


BiPAP stosuje się w leczeniu centralnego bezdechu sennego i ciężkich przypadków obturacyjnego bezdechu sennego. Sprzęt jest również przeznaczony dla tych, którzy cierpią na choroby serca.


 Zastosowanie
      CPAP pierwotnie przeznaczony do leczenia bezdechu sennego, jest również stosowany do leczenia pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi i problemów oddechowych.
      BiPAP jest stosowany w przypadku centralnego bezdechu sennego, a także chorób układu oddechowego i serca.

 Ciśnienie w drogach oddechowych
      CPAP dostarcza ciśnienie powietrza na poziomie wdechu. Ciśnienie powietrza nie może być zmieniane.
      BiPAP posiada dwa poziomy ciśnienia w drogach oddechowych - wysokie, gdy pacjent wdycha, i niskie, gdy pacjent wydycha powietrze. Ciśnienie powietrza w BiPAP może być zmieniane.

 Łatwość obsługi
      Pacjenci korzystający z CPAP wywierają dodatkową siłę wobec przepływu powietrza podczas wydechu a ciśnienie w drogach oddechowych pozostaje stałe. To zjawisko czasami może zakłócać sen  pacjenta.
      W BiPAP-ach, ciśnienie w drogach oddechowych jest ustawiony na wysokim i niskim poziomie, dzięki czemu zapewnia wyższy komfort dla użytkownika.

 Koszt
      CPAP jest znacznie tańszy w porównaniu do aparatów BiPAP.

 Inne różnice
      Pacjenci, którzy stosowali oba typy urządzeń donoszą, że aparaty BiPAP bywają głośniejsze niż urządzenia CPAP. Pacjenci, którzy nie mogą dostosować się do CPAP-ów powinni stosować aparaty typu BiPAP. W przeciwieństwie do CPAP, ustawienia ciśnień w BiPAP-ach powinny być monitorowane przez lekarza.

 

Nie ulega wątpliwości, że w początkowych fazach użytkowania aparatów CPAP możemy odczuwać pewien dyskomfort i trzeba się z czasem do tego przyzwyczaić. Oba typy urządzeń są stale udoskonalane przez producentów tak, aby uczynić je bardziej przyjazne dla użytkownika.

 

 

stat4u